Torsdag, den 26. juni

Torsdagen bød til nogens overraskelse (se i øvrigt sommerprogrammet under aktiviteter/sommergolf) på 9 hullers Texas Scramble. Som sædvanlig  var der nogen der  ikke kunne komme ud af sommerdynerne, men ud kom vi (54) dog til dagens spil i strålende solskin og vindstille selvom der senere kom en enkelt tordenbyge.

Dagens resultat blev på forni:

  1. Margit Hansen/Gitte Haagensen/Finn Pedersen 31 point.

og på bagni

  1. Karen Gitte Pedersen/Kirsten Eberhardt/Poul Anton Hansen 25 point.

En af klubbens sponsorer Nybolig havde sponsoreret 6 flasker rigtig god rødvin til vinderne.

Desværre var der alt for mange der gik glip (også flere vindere) af eftermiddagens foredrag med Pia Carlsson fra RSB-golfrelations, som orienterede om hvordan man også kan rejse i primært Spanien fra 1  til 4 uger og flytte hverdagen fra Danmark til Spanien, spille en masse golf og stadig have en livlinje, hvis der skulle ske noget uforudset. Jeg tror nok de fleste var positivt overraskede hvor “billigt” det egentligt er med longstay. Det kunne måske være en ide for seniorklubbens rejsearrangører at Spanien var målet på et eller andet tidspunkt.

Dagens kanonfotos er ligeledes opdateret på galleri 14.

 

 

Dette indlæg blev udgivet i Uncategorized. Bogmærk permalinket.