At slå op i nakken på foran gående spillere.

Er det mon et typisk dansk fænomen, at det er den forurettede, der skal straffes og indberettes, og ikke den, der har begået en forseelse? I henhold til Etikette-reglerne er der ingen tvivl om, at man ikke må spille en bold, hvis man ikke er SIKKER på, at man ikke rammer andre spillere på banen. Man skal altså ikke slå en bold, der ruller ind mellem benene på en foran gående ’bold’, eller endnu værre rammer personer. Det skal så også nævnes, at hvis man spiller langsomt, bør man i henhold til de samme Etikette-regler ’lukke’ den efterfølgende gruppe igennem. Men – skal nogen indberettes må det være den, der slår en bold, som kan ramme de foran gående. Iflg. Regel 33-7 kan en Komite diskvalificere en spiller, hvis denne er skyldig i et alvorligt brud på etikette. Afgørelse 33-7/8 modererer dog dette til, at det skal være ved gentagne overtrædelser af etiketten. Men alt dette har jo kun relevans, hvis det er i en turnering, det sker. I det daglige er der ingen sanktioner, men det nævnes dog, at Komiteen – det må i denne forbindelse være bestyrelsen – kan give en spiller spilleforbud i en periode ved grove overtrædelser af etiketten.

Det kan jo ske, at man har undervurderet sin slaglængde, og så er det om at råbe ’Fore’, som advarsel. Hermed har man på en måde også sagt ’Undskyld’ for forseelsen. Hverken Reglerne eller Decisions beskriver situationen, men der er dog en Regel for, hvordan man kommer videre i spillet.

Hvis man i irritation fjerner bolden eller teer den op er man ifølge Reglerne en ’Outside Agency’, som efter Regel 18-1 har flyttet bolden. Spilleren skal uden straf genplacere bolden (eller en anden bold) så tæt på det sted, hvorfra den oprindelige bold er fjernet. ’Outside Agency’, som kan være forecaddies, dommere, hunde, fugle, biler, tilskuere etc. kan af gode grunde ikke idømmes straf efter golfreglerne.